تبلیغات
عدالت و نشر علم --------------------- ابراهیم نصیری - کامپیوتر و کاربردهای آن
سه شنبه 1389/08/25

کامپیوتر و کاربردهای آن

   نوشته شده توسط: ebrahim nasiri    

کامپیوتر و کاربردهای آن

مقدمه:امروزه برای افرادی که می‌خواهند در زمینه‌های تحصیلی و شغلی پیشرفت داشته باشند یادگیری کار با کامپیوتر و استفاده از امکانات آن ضروری می‌باشد [ فروزنده دهکردی، 1389، ص9]؛ وابستگی شدید فعالیت‌های اقتصادی، آموزشی و اداری کشور به کامپیوتر و فن‌آوری اطلاعات باعث شده همه روزه به تعداد افرادی که نیازمند یادگیری مهارت‌های کار با نرم افزارهای گوناگون هستند افزوده شود[جوادی، 1388، مقدمه] و یکی از این افرادها، دانش‌آموزان یا دانشجویان می‌باشند.

مقاله حاضر به بررسی مقدماتی و کلی کامپیوتر پرداخته، به گونه‌ای که یک کاربر ممکن است در ابتدای امر در کار با کامپیوتر نیاز به آن داشته باشد، در این قسمت به دلیل اهمیت ویژه و کاربرد اینترنت در زندگی‌مان به اختصار به آن نیز خواهیم پرداخت و در ادامه‌ی آن به کاربردهای کامپیوتر بر زندگی انسان‌ها به خصوص در عرصه‌ی آموزش می‌پردازیم. در پایان امیدواریم که مقاله‌ی حاضر، در گسترش استفاده از کامپیوتر مفید و مثمر باشد. 

کلید واژه‌ها:

کامپیوتر، اینترنت، آموزش، یادگیری.

واژه‌ شناسی:

در ذیل این بند به تعریف واژه‌های مصطلح در علم کامپیوتر خواهیم پرداخت:

داده (data): به اطلاعات خام و اولیه‌ای که طی عملیاتی به صورت مفید و مطلوب در‌می‌آید، داده می‌گویند.[ زرین، 1388، ص8]. برای نمونه: نمره‌های موجود در کارنامه‌ی یک دانش آموز، داده گویند.

اطلاعات (information): داده‌های پردازش شده را اطلاعات می‌نامند[زرین، 1388، ص8 ]؛ به عبارتی: بعد از پردازش هر داده‌ای که منجر به نتیجه‌ای می‌گردد، بدان «اطلاعات» گویند. برای نمونه: بررسی نمره‌های یک دانشجو که منتج به بدست آوردن معدل آن می‌گردد به آن معدل، اطلاعات می‌گویند.

پردازش (process): انجام عملیات بر روی داده را پردازش می‌گویند و به دو صورت دستی و خودکار  انجام می‌شود.

مثل مرتب سازی داده‌ها و جستجو در بین آنها و یا محاسبات انجام گرفته بر روی آنها.

  تعریف كامپیوتر:كامپیوتر  وسیله‌ای است كه از قطعات الكترونیكی و دیجیتالی تشكیل شده و برای پردازش اطلاعات با سرعت و دقت زیاد و نگهداری اطلاعات زیاد برای دراز مدت به كار می‌رود.

بیت(BIT): كوچكترین واحد اطلاعاتی و جزیی از بایت است كه فقط می‌‌تواند حاوی یك عدد 1 و صفر باشد و به تنهایی، معرف یك كاراكتر نمی‌باشد[1].

بایت (BYTE): كوچكترین واحد قابل شمارش سنجش اطلاعات است و برابر با تركیب 7 یا8 بیت است و می تواند معرف یك كاراكتر باشد[2].

کیلوبایت ( Kilo Byte= KB): 1024بایت برابر با یك كیلوبایت است.

مگابایت (Mega Byte =MB): 1024كیلو بایت را یك مگابایت گویند.

گیگا بایت (Giga Byte = GB): 1024 مگا بایت برابر با یك گیگا بایت می‌باشد.

تعریف كاراكتر :  كاراكتر معادل یك حرف ، عدد ، علامت یا فاصله خالی می‌باشد كه هر یك از آنها از تركیب‌ هفت یا هشت‌تایی ارقام صفر و یك تشكیل شده است و این همان مفهوم بایت است .

کامپیوتر دارای مزایا و  معایبی که که در ذیل به مختصر از آن یاد می‌کنیم:

الف - مزایای كامپیوتر:

1- دقت زیاد

2- سرعت زیاد

3- قدرت ذخیره بالا و حافظه‌ی دراز مدت

معایب كامپیوتر :

1- فاقد اراده

2- تجربه‌ناپذیر

انواع كامپیوترها:

1-كامپیوترهای خیلی كوچك[3] MICRO  COMEUTER

2-كامپیوترهای كوچك[4] MINI   COMPIUTER

3-كامپیوترهای بزرگ[5] MAIN FRAME

4- کامپیوترهای خیلی بزرگ[6] SUPER COMPUTER [زرین، 1388، ص 9].

آشنایی با اینترنت( INTERNET) :

اینترنت (NTERNET): یک شبکه‌ی گسترده‌ی جهانی است كه شامل تعداد زیادی کامپیوترها و شبکه‌ها می‌باشد که همگی از طریق خطوط تلفن به یکدیگر متصل‌اند و افراد به تبادل اطلاعات می‌پردازند.[زرین، 1388، ص17]. منابع اصلی موجود در اینترنت عبارتند از : پست الکترونیکی، کنفرانس‌های الکترونیکی، بانک‌های اطلاعاتی، خدمات فهرستی و اطلاعات اعلان شده بر روی صفحه‌های شبکه جهانی وب می‌باشد.[ ذوفن، 1389، ص 210]. پیدایش این شبکه نتیجه‌ی کوشش ایالات متحده‌ی امریکا برای ایجاد شبکه‌ای منسجم و قابل اعتماد برای برقراری ارتباط بین دستگاههای رایانه‌ای دولتی بود.[ ذوفن، 1389، ص 174].

اصطلاحاتی در INTERNET  :

INTERNET                           شبكه های بهم پیوسته

NETWORK                           شبكه

CONNECT                           اتصال به اینترنت

CONNECTION                    علامتی برای اتصال به اینترنت

BROWSER                            برنامه‌ای برای مشاهده‌ی صفحه‌های اینترنتی

DOWNLOAD                        دریافت و ذخیره سازی اطلاعات از اینترنت

CHAT ( VOICE CHAT )  گفتگوی تایپی یا صوتی در اینترنت

LINK                                      ارتباط با صفحه‌های مختلف اینترنت با كلیك روی نوشته یا عكس    

HOME PAGE                       صفحه اول سایت اینترنتی كه به محض اتصال مشاهده می‌شود

WEB PAGE                          صفحه‌های اینترنتی حاوی متن ، عكس یا صدا

SEARCH ENGINE              ابزارهای ( موتورهای ) جستجو در اینترنت

KEY WORD                         كلید واژه یا عبارت اصلی مورد جستجو 

برای برقراری ارتباط با INTERNET  لازم است امكانات زیر وجود داشته باشد :

1- یك دستگاه كامپیوتر

2- كارت MODEM  

3- خط تلفن آزاد

4- داشتن USER NAME   و  PASSWORD  .

5- داشتن یك  علامت ارتباط ( CONNECTION )

6- برنامه‌ی جستجو‌گر و نمایش( BROWSER )

کاربردهای کامپیوتر:

در ذیل این قسمت به بررسی کاربرد کامپیوتر در عرصه‌های مختلف زندگی‌مان می‌پردازیم:

1- در آموزش: در روند تکامل بشر حوادث بی شماری رخ نموده که خوب یا بد ، خوشایند یا ناخوشایند همیشه با افزایش تجربه همراه بوده است. برخی از این حوادث به قدری تاثیرگذار بوده است که بررسی تحولات را منوط به شناسایی آن حوادث به عنوان نقطه عطفی در زندگی لازم نموده است. [ http://instruction.iranblog.com ].

از جمله این حوادث و اتفاق‌ها می‌توان به پدیده کشف آتش، الکتریسیته، چرخ و ... اشاره کرد. آنچه در این مقابل مقصود ماست نقش رایانه در زندگی انسان است که بدون شک می‌تواند یکی از مهمترین این تحولات باشد.

رایانه‌ها قادرند بسیاری از امور را در حداقل زمان و با دقت کافی و بدون احساس خستگی نمایند و یا هزینه زیادی در بر داشته باشند انجام دهند.

شروع ساخت رایانه‌های امروزی نیز مانند سایر اختراع‌های بشر از موارد ساده‌ای نشأت می‌گیرد.

یکی از کاربردهای رایانه در آموزش افراد، نقش آموزش دهندگی آن است، رایانه به عنوان استادی که بدون اغماض، خستگی، فراموش کاری و سایر عللی که باعث ایجاد ضعف در نحوه‌ی آموزش می‌گردد با دقت بسیاری که دارند نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. رایانه‌ها باعث شدند آموزش در نقاطی که رفت و آمد به آنجا با دشواری همراه است ادامه یابد، در منزل تنها با استفاده از یک دستگاه رایانه که به عنوان پایانه‌ای از مجموعه‌ای از شبکه‌ها قرار دارد می‌توان دروس لازم را فرا گرفت. كامپیوترها به علت انعطاف پذیری زیاد، در بالا بردن میزان هوش و توانایی‌های كاری، بسیار مؤثرند و استفاده از آنها بسیار ساده شده است. به این دلیل در كشورهای پیشرفته، آزمایشگاههای كامپیوتر از سطح دبستان به بالا وجود دارد و فراگیری كامپیوتر اجباری است. در این روش هزینه‌ها کم شده و در هر جا و هر زمان می‌توان به مطالب درسی دسترسی داشت. آموزشهای مجازی و راه دور و الکترونیکی نیز وجود دارد كه در این روش هزینه‌ی چاپ کتاب از بین رفته و ده‌ها کتاب را می‌توان بر روی یک CDجا داد. آموزش الکترونیکی امکان فراگیری مستقل از زمان و مکان را برای دانـش پژوهان فراهم می‌آورد. جایگاه کامپیوتر در آموزش‌های الکترونیکی بسیار حائز اهمیت است . با پیکربندی مناسب کامپیوتر ( سخت افزار، نرم افزار و شبکه ) امکان استفاده از آموزش‌های الکترونیکی برای علاقه‌مندان فراهم می‌گردد. عملکرد کامپیوتر در آموزش‌های الکترونیکی نظیر عملکرد موبایل در ارتباط‌ها است . با استفاده و پیکربندی مناسب موبایل امکان برقراری ارتباط مستقل از زمان و مکان خاص برای افراد بوجود می‌آید.

آموزش الکترونیکی می تواند مبتنی  بر ، شبکه ، اینترانت و یا اینترنت باشد. آموزش الکترونیکی برای ارایه‌ی محتوی از عناصر اطلاعاتی با فرمت‌های متفاوت نظیر: متن ، ویدئو ، صدا، انیمیشن ، گرافیک و محیط‌های مجازی و یا شبیه‌سازی شده استفاده می‌نماید. تجارب به‌دست آمده از آموزش‌های الکترونیکی به‌مراتب گسترده‌تر از تجارب آموزشی بدست آمده در یک کلاس درس سنتی است. آهنگ فراگیری در سیستم‌های آموزشی الکترونیکی از یک روند مشخص و سیستماتیک تبعیت کرده و مخاطبان خود را با هر نوع سلیقه و گرایش به‌سرعت جذب می‌نماید.

آمـوزش‌های الکـترونیکی رمز موفقیـت خود را در شـیوه ارائه، نوع محتـویات و توزیع ( عرضه ) مناسـب  می‌دانند. در آموزش‌های الکترونیکی از اغلب مسایل موجود در آموزش‌های سنتی نظیر: سخنرانی‌های یک‌طرفه ، تعامل و ارتباط ضعیف با فراگیران، اجتناب می‌گردد. با استفاده از نرم افزارهای مربوط به سیستم های آموزش الکترونیکی می‌توان به‌سرعت محیط‌های آموزشی مؤثر را با بهره‌گیری از عناصر متفاوت آموزشی ایجاد کرد. پس می‌توان گفت که نقش کامپیوتر در تکنولوژی آموزشی بسیار وسیع و گسترده است و هرکس با استفاده از نرم افزارهای موجود می‌تواند از آنها به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

2- در صنعت:در طراحی و تولید محصولات صنعتی امروزه عمدتا توسط کامپیوتر انجام می‌شود. طراحی اولیه‌ی قطعات را CAD و تولید به وسیله‌ی کامپیوتر را CAM می‌نامند. در صورت استفاده از کامپیوتر کمیت و کیفیت بالا رفته و هزینه‌ها و زمان تولید به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. از جمله كاربردهای بی‌شمار دیگر كامپیوتر‌ها می‌‌توان به استفاده از آن در كارخانجات خودرو سازی برای تولید خودروها، صنایع الكترونیك، صنایع فضایی، كسب اطلاعات وضعیت هوا، در امور حمل و ...، ‌اشاره كرد.

[ http://www.tahghigh.net/namayeshe_tahghigh/279000.php ]

3- كاربرد كامپیوتر در امور علمی‌و تحقیقاتی:انجام این امور معمولا نیاز به محاسبات پیچیده و دقیق و زمان‌بر دارند که فقط توسط كامپیوتر انجام‌پذیر است. امروزه در كلیه‌ی امور مهندسی كاربرد فراوان و جدی پیدا كرده است و مهندسی بدون شناخت كامپیوتر قادر به انجام امور مربوط به حرفه‌ی خود نخواهند بود. به عنوان مثال، محققین رشته‌های مهندس، معماری، کشاورزی، پزشکی، زمین شناسی، فضا نوردی و ... بیشتر کارهای خود را توسط کامپیوتر و اینترنت انجام می‌دهند. کارهای مدل‌سازی و تحقیقات آزمایشگاهی با اندک هزینه‌ای توسط کامپیوتر انجام می‌شود.

البته، لازم به یادآوری است که کاربرد کامپیوتر بر زندگی‌مان منحصر به موارد یاد شده نیست و بر عرصه‌های مختلفی تأثیر‌گذار می‌باشد ؛ از جمله: در تجارت، در پزشكی، در وسایل ارتباط جمعی، و... نام برد.

منابع:

1- جوادی، مجید، خودآموز آسان ویندوز ویستا، تهران، عابد و نقش سیمرغ، چاپ پنجم، 1388 .

2- فروزنده، حبیب، آموزش ایمیل، تهران، نقش سیمرغ، برگ زیتون، چاپ دوم ، 1389 .

3- زرین، کاظم، تهران، کلید آموزش، توسعه آموزش، چاپ چهارم، اردیبهشت 1388 .

4- خلیق، غلامرضا، رایانه‌ی درجه‌ی 1 ICDL نگارش XP ، تهران، راهی: اشراقی، چاپ بیست و یکم، 1387 .

5- ذوفن، شهناز، کاربرد فناوری‌های جدید در آموزش، تهران، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها ( سمت) مرکز تحقیق و توسعه‌ی علوم انسانی، چاپ پنجم، بهار 1389 .

6-http://daneshnameh.roshd.ir

7- http://www.tahghigh.net

 8- http://instruction.iranblog.com[1] -  بیت: كوچكترین ذره‌ی اطلاعاتی كه به طور معمول، قابل شمارش نیست.

[2] -  یك بایت: فضایی است كه برای نگهداری یك كاراكتر در حافظه، اختصاص داده می‌شود.

[3] - تک استفاده‌کننده و تک منظوره. برای نمونه، مترجم‌های جیبی.

[4] - تک استفاده کننده و چند منظوره. برای نمونه، کامپیوترهای شخصی.

[5] - چند کاربر دارد و همزمان به چندین نفر، سرویس می‌دهند. مانند: کامپیوترهای موجود در اداره‌ها و وزارتخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ.

[6] - برای امور خیلی خاص، مانند: اكتشاف‌های فضایی یا شكافتن هسته‌ی اتم كاربرد دارند.